Témahét

"Kompetencia alapú oktatás feltételeinek megteremtése Mezőberény és mikrotérségének nevelési- oktatási intézményeiben"

 

Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot,

avagy a Föld napjához kapcsolódó témahét a PSG-ben

 

 

A TÁMOP 3.1.4/08/02. pályázat keretében vállaltuk, hogy áprilisban, a Föld napjának hetében egy 3-5 napos témahetet szervezünk és bonyolítunk le. A témaválasztást ökoiskolai címünk is indokolta.

 

A környezet védelmére, a Föld erőforrásainak kiapadására, az energiatakarékosságra hívtuk fel a figyelmet tanórai és tanórán kívüli keretek között is. Változatos tevékenyek jellemezték ennek a hétnek az iskolai életét, de ezek már az iskola tanulói számára nem jelentettek alapvető újdonságot.

A témahét megvalósítását az előkészítéssel, a szervezéssel kezdtük. Diákok és tanárok igényeit, vállalásait gyűjtöttük össze és rendszereztük. Ahogy közeledtünk a témahét kezdetéhez, úgy bővült a lista. egyre több tanár kolléga jelezte, hogy tanórai keretek között –beépítve a tananyagba- e téma köré szervezi a tevékenységet. Délutáni foglalkozások, előadások szerveződtek, sőt, még az „aranyosok” hétvégi bennmaradása is erre fókuszált: a 11. d osztály 2 napon keresztül szervezett bonyolított le programokat.

Végül gimnáziumunk osztályainak többsége részese volt a témahétnek.. elsősorban a 9-10-11. osztályok.

Az iskola  572 diákjából 93-an egyedi produkciókban vettek részt a témahéten,  ez 16%-a a tanulóknak.

 

A 44 pedagógus közül 20 húsz vállalkozó akadt, ők a tantestület 45%-a. A délutáni foglalkozásokat két kollégiumi nevelőtanár szervezte (Szabó Katalin, Csonkáné Bíró Éva).

 I. Tanórai tevékenységek:

Szaktárgyi órák

Tanítási órákon sokféle módon kapcsolódtunk a témához: feladatot oldottak meg magyarul, angolul, olaszul, németül a fajok kipusztulásáról, kiszámították bolygónk sugarát, magyar földrajzi nevek eredetét kutatták, természetismereti projektet írtak és adtak elő, plakátot készítettek, komposztáltak, miközben angolul tanulták a szakszavakat. Nehéz lenne mindent felsorolni.

Az alábbi diagramon azt mutatja, hogy mely tanórákon milyen arányban szerepelt a téma:

 

 

 

Osztályfőnöki órák

 

A természettudományos munkaközösség kezdeményezésére minden tanulónak és tanárnak el kellett gondolkodnia személyes érintettségén és felelősségén. azon, hogy mit tehet a környezet védelme az energiatakarékosság érdekében. Mindenki kapott egy kis cédulát, s 5 dolgot írt fel, 5 vállalást, majd a cédulát aláírva felragasztotta egy kartonra. Ez a „fogadalom-gyűjtemény” az osztálydekoráció része lett.

 

 I. Tanórán kívüli foglalkozások

Ökológiai kérdőív április 22-én

A Föld napján félszáz kérdőívet töltöttek ki a diákok. a kérdőíveket a természettudományos munkaközösség tanárai állították össze és javították.

 

Zenés táncfantázia a környezetvédelemről

A 11. c osztály a Föld napjára egy különleges produkcióval készült. mozgásszínház formájában jelenítették meg a környezetet pusztító és védő jelenségeket, kezdeményezéseket. A produkció, mely a Virág-béke címet kapta, happy enddel végződött: a tudatos környezetvédelem erői győzedelmeskedtek.

Az előadást nagyszünetben mutatták be a kollégium aulájában, melyet a diákok nagy érdeklődéssel kísértek.

 

Délutáni program április 22-én

A délutáni foglalkozásokon a tanulók az energiatakarékosságra és az alternatív energia hasznosítására vonatkozó feladatokat kaptak előzetesen, amit projekt módszerrel feldolgoznak és április 22-én 16 órától kezdődően kiselőadások formájában előadtak. A kiselőadások egymásra épülve egységet alkottak. Az előadásokat a kollégium termeiben rendeztük meg.

 

 

Szó esett az üvegházhatásról, a kollégium villamosenergia-fogyasztásának vizsgálatáról, az energiatakarékosság lehetőségeiről, a szél-, napenergia hasznosításának lehetőségeiről, a jövő energiaforrásairól.

Ökohétvége

2010. április 23-25. között  a 11. d osztály egy különleges bennmaradáson vett részt. A hangsúly most nem az utazáson volt, hanem a környezet védelmén, szépségén.

Veszélyes hulladékok begyűjtése

Szombat délelőtt az osztály több csoportra oszlott. Négy lány a kijelölt helyeken (a Tesco és a Spar előtt) várta a régi, illetve már nem működő elektromos készülékeket, például elemeket, rossz telefonokat, rádiókat, kenyérpirítókat, hajszárítókat és kávéfőzőket. Emellett a kollégium aulájába is lehetett hozni ezeket a tárgyakat, sőt, hatan kerékpárral járták Mezőberény utcáit és házhoz mentek elhozni a megunt eszközöket. Erről az emberek úgy szereztek tudomást időben, hogy a diákok plakátokat csináltak, amelyeket bedobáltak kedd délután a postaládákba, illetve néhányat ki is ragasztottak a város egyes részein.

 Ez a kezdeményezés jól zárult, hiszen nagyon sok veszélyes hulladékot gyűjtöttek be.

Fűszernövénykert kialakítása a kollégium udvarán

Közben a kollégium udvarában fűszernövénykert ültetésére került sor. A tanárok jóvoltából rengeteg növényt kaptak a diákok, melyekről a leírást is készítettek a többieknek, ezzel is ügyeskedtünk a délelőtt folyamán. Vágner tanár úr irányította a kerti munkálatokat és az osztályfőnök, Edit néni is sokat segített.

 Virágültetés, udvarrendezés

Szombat délután az iskola szépségét fokozta az osztály nagy része Marcsi nénivel, hiszen szebbnél szebb egynyári növényeket ültettek ki ládákba, melyeket aztán áthoztak az iskola belső udvarába, amit természetesen ki is takarítottak.

Ökoújság

A hétvégén elkészült az iskolaújság rendkívüli száma is, melyben összefoglalták a hét legfontosabb eseményeit szöveggel, képekkel.

 

Megváltozott külső

Erre a hétre egy kicsit átalakult az iskola megjelenése is. Számtalan dekoráció tűnt fel az iskola falai között és az épület homlokzatán is. A gimnázium és a kollégium bejáratánál a környezetvédelemhez, a Földhöz kapcsolódó képek hirdették a rendezvényt. A gimnázium utcai homlokzatán a naprendszer bolygóira  lehettünk figyelmesek. A folyosókat diákok által készített plakátokkal díszítettük. A földszinten az érceket bemutató kiállítást láthattunk és egy ökoház modelljét. A kollégiumban plakátkiállítás köszöntötte a betérőket.

Dokumentáció, produktumok

A témahétről számtalan dokumentáció készült a korábban említett iskolaújságon kívül: videófelvétel a táncos bemutatóról és több mint ötszáz fotó.

Többféle produktum keletkezett az egy hét során: az elektronikus prezentációkon ( ppt bemutatókon) kívül kb.  ötven plakát, számtalan szöveges feladat, egy makett.

Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy érdemes volt egy héten át részt venni ebben a közös munkában. Hisszük, hogy nem volt hiábavaló! Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?!

Minden résztvevő kollégának és diáknak köszönettel tartozik a témahét felelőse: Barna István.

Letölthető dokumentum:

A Föld napja projekt

 

www.nfu.hu

[Kezdőlap] [Hírek] [Projekt tartalma] [Projekt tevékenység] [Petőfi Sándor Gimnázium] [Luther téri Ált. Iskola] [Petőfi utcai Ált. Iskola] [Bélmegyeri Ált. Iskola] [Összevont Óvodák] [Kedvezményezettek:] [Fényképek] [Videók] [Hirdetések] [Közbeszerzés] [Konferencia] [Innovációk] [Közvéleménykutatás]