Fenntarthatósági Témahét a felső tagozaton a Természettudományi és Környezetvédelmi munkaközösség nézőpontjából
Iskolánk is csatlakozott a Fenntarthatósági témahét országos programjához. A felső tagozatos osztályok közül több is bekapcsolódott ebbe a munkába a Természettudományi és Környezetvédelmi munkaközösség pedagógusai irányításával. A program célja a Föld Napja üzenetének, a fenntarthatóságnak széles körű elterjesztése iskolai keretek között.
A felső tagozatos tanulók témaköre a TÁPLÁLKOZZ TUDATOSAN! Az egészséges táplálkozással, a vitaminok fontosságával és a tudatos vásárlással, fogyasztással ismerkedtek meg a tanulók.
Csoportokban beszélgettünk arról, mennyire fontos az egészségtudatos életmód, azon belül is a helyes táplálkozás és megismerkedtek a legfontosabb vitaminokkal. Mit és mennyit fogyasszunk, hogy szervezetünk kellő mennyiségű vitamint kapjon. Mindezt egy totó formájában elemeztük ki. Az ismereteinket keresztrejtvény megoldásával mélyítettük. Végül mindenki egy egyéni kérdőívet töltött ki a tananyaggal kapcsolatban. Többször is érdekes volt a munka közben elhangzó megnyilatkozás: „Anya is ezt mondta” „Na ez érdekes!” „Én is eszek majd ilyet!” Sokan ennek ellenére nem tartják nagyon fontosnak az egészségük megőrzését, de sokan hallottak újat a néhány óra alatt, és tervezik étkezésük módosítását, tudatosabbá tételét. A témahét során jól rögzült a legfontosabb vitaminok szerepe, és melyek azok az élelmiszerek, melyek nagyobb mennyiségben tartalmazzák őket. Az egészséges és változatos táplálkozás fontosságának megismerése mellett a témahét során a saját egészségi állapotukat is átgondolták a gyerekek.
A tudatos táplálkozás témája lehetőséget adott az 5. a osztályban a az ökológiai lábnyom kiszámítására.
http://www.kothalo.hu/labnyom/
Vázlatosan összegezve:
Kiszámolták az ökológiai lábnyomunkat.
Plakátot készítettek arról, milyen tényezők befolyásolják azt.
Megbeszélték, hogyan csökkenthetnék azt.
Összeállították javaslatot az ökológiai lábnyom csökkentésre.
Kiszámolták hány km-t utazott a vacsorájuk, azaz honnan érkeztek a vacsora hozzávalóink. Lehetőséget kerestek, hogyan lehetne közelebbi termékekkel megoldani mindezt.
Beszéltek az óceánban úszó, több Magyarországnyi szemétszigetről.
Interneten megkeresték, milyen módszereket találtak a szemét összeszedésére hasznosítására. http://ecolounge.hu/art/elindult-az-adidas-oceani-szemetbol-gyartott-cipoinek-tomegtermelese
A csoportmunkák jó hangulatban zajlottak, új és hasznos ismeretekkel gazdagodtak tanulóink, akik az együttgondolkodást is gyakorolták.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Természettudományi és Környezetvédelmi munkaközösség