^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Épített környezet

    A korábbi évekhez hasonlóan ebben a tanévben is megtartottuk 1-2. évfolyamon az Épített környezet elnevezésű témanapot. A délelőtt folyamán információkat gyűjtöttünk az építkezéshez használt építőanyagokról, a házépítésről. Megnéztük a Mezőberényben található középületeket és beszélgettünk arról, milyen ügyeket lehet intézni bennük, miért fontosak a városban élő emberek életében.
    Bővebben...
  • 2 Boldogságóra a 2.c1 osztályban

    2025. február 17-én boldogságórákkal indítottuk a napot a második osztályban. A február témája a megküzdés gyakorlása volt. A téma jeligéjét, mottóját Szepesi Máriától választottuk: „..ami nehéz, fájdalmas erőfeszítéseket kíván, egyedül attól nőnek lelki izmaid.” Mivel éppen ezen a napon a Macskák világnapja van, és igen sok cicaszerető gyermek van az osztályunkban, előzetes feladatot is kaptak a tanulók.
    Bővebben...
  • 3 Télűző Nyitott Műhelyfoglalkozás

    2025. február 19-én került megrendezésre a Profilii Alapítvány által támogatott „Halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok integrációját segítő néptánc és néphagyomány-őrző projekt megvalósítása” elnevezésű pályázat első eseménye a Mezőberényi Általános Iskolás Tanulókért Alapítvány szervezésében.
    Bővebben...
  • 4 „Itt a farsang áll a bál”

    „Végre elérkezett a farsangolás időszaka újra” - kiáltották vidáman iskolánk alsó tagozatos tanulói a 2025. 02. 11-én megrendezésre került farsangi összejövetelen. Napokkal előtte már készültek a kisdiákok, hogy méltóképp megünnepeljük a farsangot, elbúcsúztassuk a telet egy vidám összejövetellel. A Luther téren álló épület farsangi díszbe öltözött.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

Határtalanul Program Erdélyben

„Elek apó meséi: Erdélyi legendák és mondák nyomában”

2023. április 24-28.

„Ó, te ragyogó áprilisi nap,

Ó, ti nagy, határt szabó Kárpátok!

Ó, de várjuk, hogy ránk süssön a nap,

Ó, de szeretünk, magas Kárpátok...

 

Szemgyönyörködtető... így a medencéből nézni,

Az ölelő Kárpátok magas, büszke ormait...

Olyan lélekemelő a Kárpát-medencében élni,

S visszaidézni... szeretett haza évszázadait.”

                                            (Kustra Ferenc József: Ölelő Kárpátok…)

Nagy izgalommal készültünk a Határtalanul Program keretében „Elek apó meséi: Erdélyi legendák és mondák nyomában” című kirándulásunk megvalósítására. Előkészítő órák keretében a 7. a-c, a 7. d és a 7. e osztály tanulóival együtt megismerkedtünk az Erdélyben élő magyarság létszámával, az államhatáron kívüli elhelyezkedés történelmi okaival, a meglátogatandó települések magyarságának történetével. Térképen megkerestük az úticéljainkat. Megvizsgáltuk Erdély összlakosságának etnikai összetételét. Bővítettük irodalmi ismereteinket a meglátogatandó helyszínekhez kötődő költők, írók életének, munkásságának részletesebb megismerésével.

Kissé álmos szemekkel, érzelmekkel tele indultunk útnak 2023. április 24-én, hétfőn a 7 évfolyammal. Az öt napos kirándulás során célunk volt, hogy kapcsolatot teremtsünk a tájegység magyarságával, és erősítsük egymásban az együvé tartozás érzését. Benedek Elek nyomába eredve a meglátogatott helyszínekhez kötődő legendákkal is meg kívántunk ismerkedni. A székelység jelenlegi helyzetének megismerésével megpróbáltuk feltárni a múltat.

Első megállónk a Király-hágó, amelyet a történelmi Erdély kapujának neveznek. Megcsodáltuk a csodaszép kilátást, majd tovább indultunk Székelyföld belseje felé. A gyergyószárhegyi Kájoni János Gyermekotthon lakóival való ismerkedés során az életükbe bepillantást nyertünk. Elhelyezhettük a megemlékezés szalagját a Gac-hegy oldalába, ahol az 1944-ben lemészárolt 179 székesfehérvári honvéd tiszteletére emelt emlékmű áll.

Meglátogattuk a Békás-szoros hatalmas sziklafalait, a Gyilkos-tó szépséges „pipáló” fákkal körülvett medrét, részt vehettünk lovas kocsikázáson szállásadónk jóvoltából.

Megnézhettük - a kissé zord időjárás ellenére - a Mohos-tőzegláp varázslatos növényeit, valamint megismerkedhettünk a Szent Anna-tó varázslatos legendájával. Ezt követően különböző borvizeket kóstolhattunk, illetve megismerhettük, hogy a különböző „gőzlők”, azaz mofetták milyen egészségügyi panaszokra nyújtanak gyógyírt.

Az élményekkel és látványosságokkal teli napokon többek között megismertük a csíksomlyói kegytemplom, a csodatevő Mária szobor történetét, valamint feltöltődhettünk a csíksomlyói búcsú helyszínéül szolgáló kegyhely szépséges látványával. A távolban, messze az erdőben egy medvebocs köszönt nekünk.

Utolsó programjaink egyike volt Benedek Elek emlékházának megtekintése, mely épület még ma is a család birtokában van. Végül megemlékeztünk a trianoni békekötésről, annak következményeiről, valamint Tamási Áron sírhelyénél az emlékezés szalagját helyeztük el.

Az ötödik napon Ártánd után azt lehetett észrevenni, hogy a buszunk szinte repül hazafelé, hiszen hirtelen már ismerős táj vett körül bennünket. Megkönnyezve, meghatódva hívtuk családtagjainkat, hogy hamarosan ölelhetjük egymást.

Ezúton köszönjük Kovács Gyula buszsofőrnek, hogy a hajtűkanyarokban ügyesen vette az akadályokat, illetve biztos kézzel vezetve vigyázott ránk a megtett 1600 km-en.

 

Köszönjük a vezetőségnek, hogy lehetővé tették ezt a szép és élményekben gazdag kirándulást.

 

    A képeket ide kattintva tekinthetik meg! 

                                                                                              a 7. évfolyamos osztályfőnökök

. mai.mezobereny.hu