Happy-hét a 8. d osztályban
A 8. d osztály idén is csatlakozott a Happy-hét programjához. Ebben az évben játékos foglalkozásokon, tanórákon vehettek részt. Beszélgettünk a víz szerepéről, annak fontosságáról a folyadékpótlásról és annak jelentőségéről, a cukros üdítők, energiaitalok túlzott fogyasztásának káros következményeiről.
A 8 d osztály biológia óra keretében tanult a kiválasztó szervrendszerről, ezáltal a diákok információt kaptak a vízfogyasztás jelentőségéről. Kitértünk a tananyag kapcsán a magas energia tartalmú italok károsító tényezőire. A Happy-hét nagyon jó lehetőséget biztosított arra, hogy felhívjuk a gyerekek figyelmét a rendszeres üdítőfogyasztás kedvezőtlen egészségügyi hatásaira, és a vizet, mint egészséges alternatívát jobban megismerjék és fogyasszuk. A tanulók elmondása szerint elég gyakran fogyasztanak magas cukor tartalmú italokat. A gyermekkori elhízás és túlsúly csökkentésére hívtam fel a gyermekek figyelmét. Kértem, hogy népszerűsítsék otthon is a családjukban az egészséges vízfogyasztást.
A víz világnapja, március 22. jó alkalmat biztosított arra, hogy ráirányítsuk a figyelmet a mindenki számára elérhető tiszta víz fontosságára és nélkülözhetetlenségére, valamint arra, hogy sokkal nagyobb figyelmet kell szentelni a vízkészleteink megóvására, hiszen életünk bölcsője nem egy kiapadhatatlan forrás. A tiszta víz megőrzése az emberiség közös érdeke. A tiszta ivóvíz számos olyan ásványi anyagot tartalmaz, amely kifejezetten jót tesz a szervezetnek. Egy jó minőségű víznek mindenképp tartalmaznia kell kalciumot, amely erősíti a csontokat és segít az egészségünk megőrzésében. Magnéziumot is tartalmaz, amely jótékony hatással van az idegrendszerünkre, ennek hiánya fáradékonyságot és a teljesítőképesség csökkenését okozza. Nátrium-klorid is van benne, amely a gyomorsav képződéséhez és a különböző enzimek aktiválásához nélkülözhetetlen. Vasat is tartalmaz, amely egy létfontosságú elem, hiszen ez a hemoglobin és az enzimek alkotóeleme. Szulfát is van benne, amely segíti a gyomor megfelelő működését. A fluoridok a fogak egészségének megőrzéséért felelnek, a nátrium pedig a keringés szabályozásában vesz részt.
A tanulók nagy érdeklődést tanúsítottak a hét programjai iránt, szívesen vettek részt a feladatok megoldásában, és sok ismerettel gazdagodtak.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Tóth Zoltánné
biológiatanár