Szappanfőzés
A háziszappan készítése nagyon elterjedt volt a paraszti kultúrában. Kiváló tisztítószernek tartották, amit nagyon sokrétűen tudtak felhasználni. Olyan alapanyagokból készült, amelyek fellelhetőek voltak szinte minden háztartásban. Ekképpen háztartási hulladéknak számító használt zsír is újrahasznosításra került. A háziszappan tartása és annak hagyományos készítése mára már kiveszőben van.
A bélmegyeri gyerekeket a környezettudatos életmódjuk sarkallta a hagyományos, meleg eljárású szappanfőzés megismerésére. Vésztőn él a 76 éves Pöszi néni (Fazekas Sándorné), akinek irányításával háziszappant főztek. A főzés előtt 6 órával beáztatták az összetevőket: sült zsiradékot, vizet, marószódát (lúg), majd lassú tűzön kb. 2 órát főzték. Többszöri keverés mellett, amikor a főtt lé teteje túrósodott, sót szórtak bele. Forrás után a tüzet elzárták. A szappan feljött a folyadék tetejére, melyet szűrőkanállal leszedtek. A deszkából készített formát kibélelték vizes ruhával, és ebbe lyukacsos szűrőkanállal beleszedték a folyékony szappant. Másnap reggelre a szappan kihűlt, és lehetett szeletelni.
Az elkészült háziszappan mosakodásra, hajmosásra, mosásra, növények permetezésére, sőt fogmosásra is alkalmas. E mellett alkalmazzák gyulladt bőrfelületek kezelésére, de bőrfiatalító hatása is ismert. Számtalan jótékony hatása van a háziszappannak, ami miatt érdemes gyakran használni!
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Simon Anna