^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Épített környezet

    A korábbi évekhez hasonlóan ebben a tanévben is megtartottuk 1-2. évfolyamon az Épített környezet elnevezésű témanapot. A délelőtt folyamán információkat gyűjtöttünk az építkezéshez használt építőanyagokról, a házépítésről. Megnéztük a Mezőberényben található középületeket és beszélgettünk arról, milyen ügyeket lehet intézni bennük, miért fontosak a városban élő emberek életében.
    Bővebben...
  • 2 Boldogságóra a 2.c1 osztályban

    2025. február 17-én boldogságórákkal indítottuk a napot a második osztályban. A február témája a megküzdés gyakorlása volt. A téma jeligéjét, mottóját Szepesi Máriától választottuk: „..ami nehéz, fájdalmas erőfeszítéseket kíván, egyedül attól nőnek lelki izmaid.” Mivel éppen ezen a napon a Macskák világnapja van, és igen sok cicaszerető gyermek van az osztályunkban, előzetes feladatot is kaptak a tanulók.
    Bővebben...
  • 3 Télűző Nyitott Műhelyfoglalkozás

    2025. február 19-én került megrendezésre a Profilii Alapítvány által támogatott „Halmozottan hátrányos helyzetű fiatalok integrációját segítő néptánc és néphagyomány-őrző projekt megvalósítása” elnevezésű pályázat első eseménye a Mezőberényi Általános Iskolás Tanulókért Alapítvány szervezésében.
    Bővebben...
  • 4 „Itt a farsang áll a bál”

    „Végre elérkezett a farsangolás időszaka újra” - kiáltották vidáman iskolánk alsó tagozatos tanulói a 2025. 02. 11-én megrendezésre került farsangi összejövetelen. Napokkal előtte már készültek a kisdiákok, hogy méltóképp megünnepeljük a farsangot, elbúcsúztassuk a telet egy vidám összejövetellel. A Luther téren álló épület farsangi díszbe öltözött.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

Szappanfőzés

A háziszappan készítése nagyon elterjedt volt a paraszti kultúrában. Kiváló tisztítószernek tartották, amit nagyon sokrétűen tudtak felhasználni. Olyan alapanyagokból készült, amelyek fellelhetőek voltak szinte minden háztartásban. Ekképpen háztartási hulladéknak számító használt zsír is újrahasznosításra került. A háziszappan tartása és annak hagyományos készítése mára már kiveszőben van.

A bélmegyeri gyerekeket a környezettudatos életmódjuk sarkallta a hagyományos, meleg eljárású szappanfőzés megismerésére. Vésztőn él a 76 éves Pöszi néni (Fazekas Sándorné), akinek irányításával háziszappant főztek. A főzés előtt 6 órával beáztatták az összetevőket: sült zsiradékot, vizet, marószódát (lúg), majd lassú tűzön kb. 2 órát főzték. Többszöri keverés mellett, amikor a főtt lé teteje túrósodott, sót szórtak bele. Forrás után a tüzet elzárták. A szappan feljött a folyadék tetejére, melyet szűrőkanállal leszedtek. A deszkából készített formát kibélelték vizes ruhával, és ebbe lyukacsos szűrőkanállal beleszedték a folyékony szappant. Másnap reggelre a szappan kihűlt, és lehetett szeletelni.

Az elkészült háziszappan mosakodásra, hajmosásra, mosásra, növények permetezésére, sőt fogmosásra is alkalmas. E mellett alkalmazzák gyulladt bőrfelületek kezelésére, de bőrfiatalító hatása is ismert. Számtalan jótékony hatása van a háziszappannak, ami miatt érdemes gyakran használni!

 A képeket ide kattintva tekinthetik meg! 

Simon Anna

. mai.mezobereny.hu