^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Márton-napi megemlékezés

    November 11-e a naptárban ősi idők óta a téli évnegyed kezdő napja, amikor nagy eszem-iszomot rendeztek, hogy a következő esztendőre is jó termés legyen. A Márton-napi libalakomáról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. A régi időkben Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét. Ekkor zárták le az éves gazdasági munkákat, s vette kezdetét a téli pihenő időszaka.
    Bővebben...
  • 2 Kulturális Napok Rajzpályázat

    Ebben a tanévben az alsó tagozatos tanulók a Kulturális Napok rendezvénysorozat keretén belül az „Olimpia és én” című rajzpályázaton vehettek részt. 2024. fontos sporteseménye volt a Párizsban megrendezett Olimpia. Iskolánk tanulói is figyelemmel követték a versenyeket, az éremátadókat és az olimpikonok köszöntését az Eiffel torony lábánál. A rajzaikban ezeket az élményeket adták vissza a gyerekek.
    Bővebben...
  • 3 Sportdélután a 2.c2 osztályban

    Vidám hangulatú családi sportdélutánon vettek részt iskolánk 2.c2 osztályos tanulói. Ez az esemény kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a pedagógusok, szülők és gyerekek együtt vegyenek részt különféle sporttevékenységekben, így a szülők nemcsak passzív megfigyelőként voltak jelen, hanem aktív részesei voltak az eseményeknek.
    Bővebben...
  • 4 Koszorúzás

    Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Diákönkormányzata idei évben is megemlékezett Mezőberény város híres szülöttjéről, Orlai Petrics Somáról. Az emlékezés szavait tanulóink tolmácsolták élete fontosabb állomásainak felelevenítésével, illetve Petőfi Sándor a festőről írt versének szavalásával. Az emlékezést követően koszorúzásra került sor az iskola vezetősége, illetve az osztályok képviselői által.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

FENNTARTHATÓSÁGI HÉT

a fejlesztő, nevelő, tehetséggondozó foglalkozásokon

Munkaközösségi foglalkozásaink 2024. április 22. és 26. között a Fenntarthatósági Témahét jegyében zajlottak, amelyek célja, a fenntarthatóság üzenetének erősítése iskolai keretek között. Munkaközösségünk mindhárom területen igyekezett tanulóink számára a kiemelt témákban érdekes, gyakorlatias foglalkozásokat tartani. A levegő és élővilága, a szabadidő, a körkörös gazdálkodás, a hulladék és tudatos fogyasztás témakörök feldolgozása során próbáltuk a diákjaink szemléletformálását alakítani, a fenntarthatóságot komplexitáson keresztül bemutatni cselekvő programokon keresztül a közreadott segédanyagok segítségével.

Napközis csoportban a „Szabadidő – horgászat – Magyarország ragadozó halai” mintaprojekt került feldolgozásra. A kiválasztott téma a fiúk körében nagy sikernek örvendett, de a lányok is sok hasznos ismerettel gyarapodtak a foglalkozás végére. A foglalkozást beszélgetőkörrel indították, ahol a horgászat jótékony hatásairól, a szükséges eszközeiről, szabályairól hangzottak el vélemények. Rövid kisfilmet néztek meg a magyarországi ragadozó halakról, melyet a csoport lelkes horgászai saját ismereteikkel egészítettek ki. A négy fős csoportok ezt követően kártyákat kaptak, melyen a megadott hal fotója szerepelt és a megfelelő adatokkal kellett kiegészíteniük a gyerekeknek. pl. a képen szereplő hal neve, tulajdonsága, tilalmi ideje, méretkorlátozás, fogható darabszáma. Miután kiegészítették az adatokat, memorizálniuk kellett és párokban kikérdezték egymástól a kártyákon szereplő adatokat. A foglalkozás végén a halakról készített kártyákat felragasztották egy tablóra, melyet a csoport teremben kitettek.

Fejlesztő foglalkozásokon alsó és felső tagozaton egyaránt a tanulók információt szerezhettek a lepkék, pillangók beporzó szerepéről („Legyél te is a lepkék védelmezője!”, „Búza, és ami benne rejlik”): beszélgettek, olvastak, színeztek, szem-kéz koordinációt fejlesztettek. A Tesz-Vesz Város című képeskönyvet nézegetve-olvasva a kenyérkészítés folyamatát követték végig, majd a „Búza felhasználási módjai”  Wordwall feladatot beszélték és oldották meg közösen. Páros munkaformában, fenntarthatósággal kapcsolatos szavakat, szómagyarázatokat  olvastak, egyeztettek, jegyeztek le. Tájékozódtak a légszennyezést okozó tényezőkről (Tiszta levegőt!), azok egészségkárosító hatásáról. Beszélgettek a környezetkímélő közlekedési módokról. Tankockák segítségével ismételték és beszélték meg, hogy a hétköznapokban mi mit tehetünk a légszennyezés csökkentése érdekében. Változatos munkaformák alkalmazásával került feldolgozásra „Doma könyvajánlója”, „Nem a levegőbe beszélünk!”, „Próbálj lazítani…!” témák. Könyvtári óra keretében a  gyerekeknek egy könyvajánlót kellett készíteni, biztosítva számukra a könyveket és a színes lapokat. Mindenkinek egy olyan eseményt, részt kellett megörökítenie a könyv kapcsán, amellyel felkelti a társai érdeklődését és ezzel ösztönzi őket a könyv elolvasására. Ezzel is bátorítva a tanulókat, hogy olvassanak könyveket. A könyv kiválasztásánál igyekeztek nagy klasszikusokat választani, ezzel is a fenntarthatóságra ösztönözve őket. Ne vásárolj újat! Elevenítsd meg a régit!

Az ötödikes tehetség csoport sétát tett a városban, s megfigyeltek minden olyan dolgot, amitől vagy amivel még tovább fenntartható Földünk egészsége. Beszélgettek a szelektív hulladékgyűjtésről, a szemétszedésről, a növények és fák hasznosságáról. Szóba került a takarékosság és a megújuló energia is. Megkeresték a városban található központi helyen lévő szelektív szemeteseket, öleltek fákat, szagoltak virágokat. Kellemes és igazán informatív foglalkozást töltöttek együtt.

A témahét tananyagai, aktivitásai, programjai ezekre a kiemelt témákra fókuszáltak, az ezekkel kapcsolatos ismeretek elmélyítését célozták meg, ezáltal is érzékenyítve tanulóinkat a fenntarthatóságra.

 A képeket ide kattintva tekinthetik meg! 

Kovács Annamária

munkaközösség-vezető

. mai.mezobereny.hu