Barlangtúra Budapesten
Június 1-jén a bélmegyeri kisiskolások tanulmányi kiránduláson vettek részt Budapesten. A várost nem véletlenül nevezik a barlangok fővárosának. A világ egyetlen fővárosában sem található ennyi, kb. 150. Mi a Duna-Ipoly Nemzeti Park két barlangtúráján vettünk részt.
A Pál-völgyi-barlang hazánk leghosszabb barlangrendszere. A jelenleg ismert kb. 32 km-es hosszból 500 méteres szakasz van kiépítve, melyet kb. 1 óra hosszúságú vezetett túra keretében látogattunk meg. A barlangban több mint 400 lépcsőfok és egy 7 méter magas, korláttal ellátott, biztonságos létra (tyúklétra) található. A gyerekek félelem nélkül leküzdötték az akadályokat. A túraútvonal a hévízes eredetű barlangokra jellemző keskeny, magas folyosókon át vezetett, miközben 30 m mélységre is leereszkedtünk. A járatokat szép omlásformák, gömbüstök, gömbfülkék, helyenként cseppkőképződmények is díszítik.
A Pál-völgyi-barlangtól 800 m-re nyílik a Szemlő-hegyi-barlang. A csodálatos képződményeiről híres barlangot „Budapest föld alatti virágoskertje” néven is szokták emlegetni. Keskeny, magas folyosóit gazdagon borítják a hévízből kivált, karfiolra, szőlőfürtre emlékeztető borsóképződmények. A barlangot denevérek lakják, és a „liftaknában” barlangászok gyakorolják a barlangi mentést. A Szemlő-hegyi-barlang bejárása sokkal egyszerűbb túra, és a látogatók számára igazi mesevilág.
Utolsóként látogattuk meg a Pénzmúzeumot, mely az egykori Postapalota helyén található. A Pénzmúzeum egyedülálló, állandó kiállítása nem csak Magyarországon, de Európában is kuriózumnak számít. Az interaktivitása az egyéni tapasztalatszerzés élményére épül, így sok szempontból teljesen újszerű megközelítést kínál a pénz történetének, működésének, kulturális és gazdasági jelentőségének megismerésére. A látogatás az Aranybányából indul és a teljes kiállításon az aranyfonált követve mutatja meg az utat a látogatóknak. Az első csomópont a pénz értékmérő szerepét mutatja meg. A második csomópont a pénz forgalmi eszköz funkcióját vizsgálja. A harmadikban a pénz, mint fizetési eszköz kerül fókuszba. A negyedik a világpénzek kialakulására és működésére világít rá. Az ötödik csomópont a pénz kincsképző funkcióját járja körbe. A résztvevők a célállomáson saját arcképpel készült papírpénzt nyomtattak válaszható címlettel. A csodát fokozta a beszélő robot.
A helyszíneket tömegközlekedési eszközökkel közelítettük meg. Utaztunk villamoson, autóbuszon, trolibuszon, metrón, héven, vonaton és személyautóval. A felejthetetlen nap sok élménnyel gazdagított bennünket. A tartalmas és érdekes programon mindannyian jól éreztük magunkat. Várjuk a következőt!
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Simon Anna