Tiszakécskén jártunk
Június 6-án a bélmegyeri gyerekek a 12 000 lakosú Tiszakécskére utaztak. A Bács-Kiskun vármegyei településen tanulmányi kirándulásunk úti célja a Kékfestő műhely meglátogatása volt. A 96 éves Kovács Miklós népi iparművész, 80 éve foglalkozik kékfestéssel. A népművészet mesterét munkásságának elismeréseként 2019-ben Kossuth-díjjal tüntették ki. Öröm volt hallgatni a majdnem egy évszázadot megélt Miklós bácsit, aki szeretettel beszélt a kékfestő munkájáról és a kezdetekről. Elmagyarázta és megmutatta a munkafolyamatot (kifőzés, öblítés, szárítás, kalanderozás, kirajzolás, mintázás, festés, mosás, szárítás, kalanderozás, hajtogatás), mely során a fehér vászonból kékfestő kelme lesz. A 130 éves gépek ma is hibátlanul dolgoznak. Számos nyomódúcot láttunk, mely maga a minta. A kékfestő nyomódúcok anyaga almafa, hiszen az nem hasad, amikor beleütik a sok-sok méretre szabott drótszálat. A kékfestő mesterség 2015-ben felkerült a Szellemi Kulturális Örökség Magyarországi Listájára. A kihalófélben lévő mesterséget hazánkban öt családi dinasztia képviseli. Szerencsések vagyunk, hiszen mi a kékfestő dinasztiák jelenleg élő, legidősebbikénél járhattunk, a Kovács kékfestő műhelyben. A kékfestőkelme a népviseletben és a lakástextilek között ma nagyon népszerű.
A műhelylátogatás után a természetben kirándultunk. Végig sétáltunk a 2500 m hosszú Nádirigó tanösvényen, mely a Kiskunsági Nemzeti Park területén fekszik. A tanösvény - egy része cölöpösvényen halad - megismerteti a Tiszakécskei Holt-Tisza élőhelyeit, élővilágát, és az ember tájátalakító tevékenységét. A két éve átadott cölöpsétányon 10 gyerekbarát megálló található.
Majd hosszú gyalogtúra után felmásztunk az ötszintes építményre, kiváló rálátást nyújtva a Tisza legnagyobb kanyarulatára. A Tisza-parti kilátóról már láttuk a játszóteret, ahol hosszan időztünk. A Miskó István sétányról letérve egy cukrászdánál fagyiztunk, fotóztunk, és irány a vasútállomás.
A felejthetetlen nap életre szóló élménnyel gazdagított mindannyiunkat. A rendezett, virágos kisvárosban öröm volt sétálni.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Simon Anna