^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Európai Diáksport Napja

    2024. szeptember 27-én került megrendezésre az Európai Diáksport Napja. Ehhez a programhoz iskolánk idén is csatlakozott. Ráadásul ennek a sportnapnak a megszervezése az Aktív Iskola programunknak is kiemelt feladata, illetve egyben a Moving Scool Chelenger program szeptemberi kihívása volt. Az Európai Diáksport Napja kiemelt célkitűzése, hogy ezen a napon a diákok legalább két órát mozogjanak, és fussanak 2024 métert!
    Bővebben...
  • 2 Témahét: Az erdő

    A 3. c osztály kilátogatott a Városi ligetbe, ahol megfigyelhették az ott élő állatokat, különbséget tehettek erdő és liget között, megszámlálhatták a többszáz éves kivágott tölgy törzsén az évgyűrűket, valamint megfigyelték az erdő szintjeit is. Séta után a tantermekben folytatódott a munka, ahol a megfigyeléseket rögzíthették, rendszerezhették a digitális technikák segítségével.
    Bővebben...
  • 3 Komposztáló az iskolaudvaron

    2024. október 16-án egy komposztáló felállítására került sor iskolánk Luther téri épületének udvarán. Az intézményünk ökoiskolaként mindig is nagy gondot fordított a környezetvédelemre. Minden évben megrendezésre kerül a papírgyűjtés, melyen iskolánk tanulói és szülei hozhatnak papírt az iskola udvarára, ahol összegyűjtésre, majd elszállításra kerül. Iskolánkban kihelyezésre került már szelektív hulladékgyűjtő, melyben a hulladékot típusának megfelelően lehet gyűjteni.
    Bővebben...
  • 4 Ősz évszaknap a 3. és 4. évfolyamon

    2024. szeptember utolsó napján tartottuk az ősz évszaknapot a harmadik és negyedik évfolyamos osztályokban. Minden évfolyam a saját osztályában lelkesen várta, hogy milyen feladatokat fognak végezni a különböző tanórákon.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

Ismerkedés a csipkeveréssel

Június 12-én a békéscsabai Tóthné Kiss Szilvia népi iparművész a bélmegyeri iskolába látogatott. Szilvi a csipkeverés alapjait férje nagymamájától tanulta az 1990-es évek elején. Később csipkekészítő oktató végzettséget szerzett, és felnőttekkel ismertette meg a csipkék elragadó világát. Lelkesedéssel beszélt kiállított és zsűrizett munkáiról, amelyeket meg is mutatott nekünk. Tőle tudjuk, hogy a varrott csipke Itáliából terjedt el, fehér lenfonálból készül, és a varrónők egyetlen - tűbe fűzött - szállal dolgoznak. A vert csipke több szállal készül, és verőpálcákkal dolgoznak. Mindkét csipkekészítés rendkívül idő- és munkaigényes eljárás, nem utolsó sorban drága. Ez a lyukacsos, légies megjelenésű anyag régen az uralkodó asszonyok öltözködésében (gallér, kézelő, keszkenő) kapott először szerepet. A kézműves tevékenységek sorába tartozó csipkekészítés a 16-17. századi felfutása után ma újra reneszánszát éli.

A csipkeverő Szilvi szeretettel mutogatta a csipkeverés kellékeit. A verőpárna számos méretben készül és tömőanyaga fűrészpor. A verők nyele fából van, hiszen hajdan a nők földeken dolgoztak. Ujjaikon lévő bőrlécek sekély barázdáiba került szennyeződés miatt a fehér fonál nem maradt volna makulátlan tiszta. Az elkészített csipkét nagyon óvják, mosás után már veszít értékéből.

A csipkekészítő a verőpárnára rögzített minta alapján nagy türelemmel magyarázta a gyerekeknek a verők egymás utáni sorrendiségét. Az alkalmi csipkeverők – tanítványaim - meg is próbálkoztak a munkával. Köszönöm egykori, középiskolai osztálytársamnak a bemutatót!

 A képeket ide kattintva tekinthetik meg! 

Simon Anna

 

. mai.mezobereny.hu