^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Márton-napi megemlékezés

    November 11-e a naptárban ősi idők óta a téli évnegyed kezdő napja, amikor nagy eszem-iszomot rendeztek, hogy a következő esztendőre is jó termés legyen. A Márton-napi libalakomáról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. A régi időkben Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét. Ekkor zárták le az éves gazdasági munkákat, s vette kezdetét a téli pihenő időszaka.
    Bővebben...
  • 2 Kulturális Napok Rajzpályázat

    Ebben a tanévben az alsó tagozatos tanulók a Kulturális Napok rendezvénysorozat keretén belül az „Olimpia és én” című rajzpályázaton vehettek részt. 2024. fontos sporteseménye volt a Párizsban megrendezett Olimpia. Iskolánk tanulói is figyelemmel követték a versenyeket, az éremátadókat és az olimpikonok köszöntését az Eiffel torony lábánál. A rajzaikban ezeket az élményeket adták vissza a gyerekek.
    Bővebben...
  • 3 Sportdélután a 2.c2 osztályban

    Vidám hangulatú családi sportdélutánon vettek részt iskolánk 2.c2 osztályos tanulói. Ez az esemény kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a pedagógusok, szülők és gyerekek együtt vegyenek részt különféle sporttevékenységekben, így a szülők nemcsak passzív megfigyelőként voltak jelen, hanem aktív részesei voltak az eseményeknek.
    Bővebben...
  • 4 Koszorúzás

    Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Diákönkormányzata idei évben is megemlékezett Mezőberény város híres szülöttjéről, Orlai Petrics Somáról. Az emlékezés szavait tanulóink tolmácsolták élete fontosabb állomásainak felelevenítésével, illetve Petőfi Sándor a festőről írt versének szavalásával. Az emlékezést követően koszorúzásra került sor az iskola vezetősége, illetve az osztályok képviselői által.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

Ismerkedés a csipkeveréssel

Június 12-én a békéscsabai Tóthné Kiss Szilvia népi iparművész a bélmegyeri iskolába látogatott. Szilvi a csipkeverés alapjait férje nagymamájától tanulta az 1990-es évek elején. Később csipkekészítő oktató végzettséget szerzett, és felnőttekkel ismertette meg a csipkék elragadó világát. Lelkesedéssel beszélt kiállított és zsűrizett munkáiról, amelyeket meg is mutatott nekünk. Tőle tudjuk, hogy a varrott csipke Itáliából terjedt el, fehér lenfonálból készül, és a varrónők egyetlen - tűbe fűzött - szállal dolgoznak. A vert csipke több szállal készül, és verőpálcákkal dolgoznak. Mindkét csipkekészítés rendkívül idő- és munkaigényes eljárás, nem utolsó sorban drága. Ez a lyukacsos, légies megjelenésű anyag régen az uralkodó asszonyok öltözködésében (gallér, kézelő, keszkenő) kapott először szerepet. A kézműves tevékenységek sorába tartozó csipkekészítés a 16-17. századi felfutása után ma újra reneszánszát éli.

A csipkeverő Szilvi szeretettel mutogatta a csipkeverés kellékeit. A verőpárna számos méretben készül és tömőanyaga fűrészpor. A verők nyele fából van, hiszen hajdan a nők földeken dolgoztak. Ujjaikon lévő bőrlécek sekély barázdáiba került szennyeződés miatt a fehér fonál nem maradt volna makulátlan tiszta. Az elkészített csipkét nagyon óvják, mosás után már veszít értékéből.

A csipkekészítő a verőpárnára rögzített minta alapján nagy türelemmel magyarázta a gyerekeknek a verők egymás utáni sorrendiségét. Az alkalmi csipkeverők – tanítványaim - meg is próbálkoztak a munkával. Köszönöm egykori, középiskolai osztálytársamnak a bemutatót!

 A képeket ide kattintva tekinthetik meg! 

Simon Anna

 

. mai.mezobereny.hu