^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Alapfokú Művészeti Iskola – néptánc tanszaki bemutatók

    Az Alapfokú Művészeti Iskolában a 2024-2025-ös tanévben indított néptánc tanszak I. félévének zárásaként megrendezésre kerültek a csoportok félévi vizsgái, tanszaki bemutatói. A „Kis csoport”–ban az előkészítő, kezdő néptánccsoport első féléves tananyaga népi játékokból és néptánc előkészítő gyakorlatokból állt.
    Bővebben...
  • 2 Meggyújtottuk a harmadik gyertyát is az adventi koszorún

    December 14-én, szombaton reggel az alsó tagozatos gyerekekkel mi is közösen ünnepeltünk. Összegyűltünk az aulában, megálltunk meg egy rövid pillanatra, meghallgattunk az alsó tagozatos énekkar és a Média szakkör adventi műsorát.
    Bővebben...
  • 3 NÉPDALÉNEKLÉSI VERSENY

    Hagyományainkhoz híven iskolánk alsó tagozatán 2024. november 28-án került megrendezésre a népdaléneklési verseny, melyre sok tanuló jelentkezett. A négy évfolyamon összesen 44 gyermek mérettette meg magát. Az elhangzott dalok meséltek nekünk a múltról, a természetről, az örömökről és bánatokról, a magyar lélek gazdagságáról. Csodálatos volt hallgatni, ahogy a hangjaikkal életre keltették a régi dallamokat.
    Bővebben...
  • 4 2. Adventi gyertyagyújtás az alsó tagozaton

    Az alsó tagozatos gyerekek nagy izgalommal várják idén is a karácsonyt. Az adventi időszakot négy héten át egy kis műsorral ünnepeljük meg, melyre nagy lelkesedéssel készülnek az énekkaros és a magyar szakkörös tanulók. December 7-én már a második gyertyát gyújtotta meg az adventi angyalunk, mely eseményt az énekkar az Adventi hírnök című dallal kísért.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

Mesterembereknél jártunk

Június 19-én és 20-án a bélmegyeri gyerekek Békésre utaztak. Mindkét napon egy-egy népművészeti ággal ismerkedtek.

Június 19-én a fafaragás került a középpontba. A fa megmunkálásával az ácsok és az asztalosok foglalkoznak. Mi egy ácsmester fafaragónál tettünk látogatást. Herbert Lajos a mesterségét a hozzáértésen kívül szívvel-lélekkel végzi. Számos használati tárgyat (székek, padok, lócák, képkeretek, virágtartók, evőeszközök, tányérok, domborművek stb.) láttunk, melyek keze munkáját dicsérik. A legnagyobb méretű fafaragások a székelykapuk. A látogatásunk alkalmával ennek csodálatos példányát tekintettük meg portáján. Gazdagon felszerelt műhelyében rengeteg eszközzel dolgozik, közülük néhánnyal munkálkodhattak a tanulók. Az alkalmi mesterek boldogan faragtak a szobrászvésővel és kalapáltak a fabunkóval. Hosszan időztünk, amíg a véséssel alakított csónak elkészült. Lelkes tanítványaim munkáját faragott lábasalátéttel, virágkaróval és fakanállal jutalmazta a mester. Szeretettel, kedvtelésből végzett munkája értékteremtő.

Június 20-án a kosárfonással ismerkedtek a gyerekek. A Népművészet Mestere címmel kitüntetett Kocsor Imréné 1956-ban kezdte a kosárfonást. A közel 70 éve kosárfonással foglalkozó népi iparművész munkásságát számos elismeréssel jutalmazták. Hajdanában Békés a kosárfonás őshazája volt. A mára kihalóban lévő népművészeti ágat Julika néni oktatja is. Hozzáértését bizonyítja, hogy tartott bemutatót Svájcban, font Németországban és Milánóban a világkiállításon, de kiállított a brüsszeli parlament épületében is. A kosárfonás alapanyagát régen a Körösök völgyében termett fűzfavessző biztosította. Jelenleg a munkához szükséges kiváló minőségű vesszőt Lengyelországból szerzik be. A szebbnél szebb munkadarabokat (kosarak, játékok, bútorok, lakberendezési tárgyak stb.) mindannyian csodáltuk. A gyerekek magukhoz vették a nekik leginkább tetszőt. A termékek jelentős részre megrendelésre készül, az alkalmi vásárló igényeit is kielégítik. Ott jártunkkor a számos díjjal rendelkező mester éppen demizsont font, de láttuk a lakkozás és a szárítás munkafolyamatát is.

A fafaragó és a kosárfonó műhelyben tett látogatás az élményen kívül bizonyította, hogy a paraszti kultúra óriási kincsekkel rendelkezik. A népművészeti ágak hagyományának ápolása a jelen és a jövő nemzedékének fontos feladata.

 A képeket ide kattintva tekinthetik meg! 

Simon Anna

. mai.mezobereny.hu