Márton-napi megemlékezés
November 11-e a naptárban ősi idők óta a téli évnegyed kezdő napja, amikor nagy eszem-iszomot rendeztek, hogy a következő esztendőre is jó termés legyen. A Márton-napi libalakomáról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. A régi időkben Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét. Ekkor zárták le az éves gazdasági munkákat, s vette kezdetét a téli pihenő időszaka.
A legenda szerint Szent Márton a római császár katonájaként szolgált a franciaországi Amiens városában, amikor egy hideg téli estén odaadta meleg köpenyének felét egy koldusnak. Jóságáról már élete során is legendák keringtek, s az alázatos misszionáriust püspökké akarták szentelni. A monda szerint, mikor ennek hírét vette, az érte jövő küldöttek elől a szolgalelkű Márton a ludak óljában bújt el. A szárnyasok azonban gágogásukkal, szárnyuk verdesésével óriási zajt csaptak, így elárulták Márton rejtekhelyét. Végül Mártont 371-ben püspökké szentelték, aki haláláig segítette a rászorulókat.
Évről-évre megemlékezünk diákjainkkal erről a hagyományról, ezen a héten sem volt ez másképp. Videót néztünk Szent Mártonról; régi, valamint új dalokat hallgattunk és énekeltünk. Több tanuló pár- vagy csoportmunkában plakátot készített, néhányan Power Point prezentációt mutattak be. A tanulói ötletek kiváló bizonyítéka a legóból megépített liba is. A 6. a osztály 2 tanulója hatalmas meglepetéssel készült. Saját készítésű, liba formájú mézeskalács sütivel kínálták tanáraikat és osztálytársaikat!
A német nyelvterületekről ismert lámpás felvonulás, németül Laternenumzug, szintén Szent Márton emlékét hivatott őrizni, és a jó cselekedeteket jelképező fényt kívánja eljuttatni mindenkihez. Remélem, hogy ezzel a megemlékezéssel sikerült felhívni tanulóim figyelmét a jó cselekedetek fontosságára.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Budai Edit Mária
német nyelvtanár