Iskolában az Erdő
Az Országos Erdészeti Egyesület 2025. tavaszára is meghirdette az Iskolában az Erdő programját, melynek célja interaktív élménypedagógiai eszközök és módszerek révén az erdei ökoszisztéma megismerése. Iskolánkból a 3-4. évfolyamos tanulók vettek részt ezen a foglalkozáson.
Papp Ferenc környezeti nevelő, a DALERD Délalföldi Erdészeti Zrt. környezeti nevelési programok munkatársa mutatta be a gyerekeknek az erdő talajában található életet. Megtudtuk, hogy a gombák már 400 millió évvel ezelőtt megjelentek a földön, és 8-9 méter magasra megnőttek. Miután a fák is a Föld lakói lettek a talajban szőtt gombafonalaikkal (hifákkal) körbeölelik a fák gyökérzetét. Segítik a fákat, hogy vizet és ásványi anyagot tudjanak felvenni a talajból, hogy a leveleik segítségével cukrot és oxigént állítsanak elő belőle. A fa meghálálja ezt, mert a felesleges cukrot visszajuttatja a gombafonalaknak,- így élnek szimbiózisban - melyekből esős idő esetén kinőnek a kalapos gombák. A fák törzsén élő taplógombák, pedig pusztítják a fákat.
Érdekességként említette, hogy a fák gyökerei a gombafonalak segítségével kommunikálnak egymással, mikor támadás éri őket. Amikor őzek, nyulak lakmároznak a leveleikből, akkor mérgező anyagot választanak ki és jelzést küldenek a körülöttük élő fáknak, hogy ők is tudjanak védekezni. Egy erdő akkor egészséges, ha különböző életkorú és nagyságú fák alkotják. Amikor egy fa kidől, akkor pedig a gombák segítségével tápanyagául szolgál a többi állatnak és növénynek. Fent tartva így az erdő természetes körforgását. A gyerekek nagyon figyelmesen hallgatták Feri bácsit, és aktivitásukkal fejezték ki érdeklődésüket a téma iránt.
Köszönjük szépen a kollégák és gyerekek nevében, hogy bővíthettük tudásunkat.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Slyuchné Prókai Erika
munkaközösség-vezető