Digitális témahét a természettudományi órákon
2025. március 24. és 28. között, a 10. Digitális Témahét programjában a Természettudományi és Környezetvédelmi munkaközösség is részt vett. Különböző gyakorlati feladatokat oldottunk meg, miközben a digitális technológiát is változatos formában használtuk.
Az 5. c és 5. a–c osztály diákjai a scratch.mit.edu segítségével mélyedtek el az algoritmizálás rejtelmeiben. A Scratch vizuális programozási környezete lehetőséget kínált a tanulók számára arra, hogy saját projektjeiket fejlesszék, miközben játékos, interaktív feladatokon keresztül ismerkedtek a programozás logikájával, illetve az 5. osztályosok foglalkoztak a robotika témakörével.
A 6. a és a 7. a osztály izgalmas kihívása a makecode.microbit.org platformon keresztül bontakozott ki, ahol a diákok a micro:bit technológia világába nyerhettek bepillantást. A modern programozási eszköz segítségével a tanulók megtanulták, hogyan lehet a micro:bit eszközöket programozni, ami segítette, hogy jobban értsék és alkalmazzák a digitális eszközök különböző érzékelőit. Az algoritmizálás és a micro:bit programozása révén a fiatalok megtapasztalták, hogy a digitális gondolkodás miként segítheti elő a kreatív problémamegoldást, illetve hogyan válhat eszközzé a jövőbeli sikereikben. A hatodikos tanulók digitális órán megismerkedtek a híres felfedező, Jacques-Yves Cousteau munkásságával, a hetedikesek a mesterséges intelligencia fejlődésével.
A 8. b és a 8. c osztály földrajz óráin a digitális témahéten digitális eszközök (tablet, laptop) segítségével oldottak meg feladatokat. Magyarországi településekről kellett eldönteni, hogy falu vagy város, valamint a települések lélekszámát is szükséges volt megkeresni. Megadott képekhez kellett településtípust (tanya, falu, város, kisváros) rendelni. Később a megadott településeket kellett csoportosítani földrajzi fekvés szerint, legmagasabb közigazgatási rang szerint, lakosságszám szerint.
A 7. a és a 7. c osztályok matematika órán interaktív eszköz – mentimeter.com – segítségével gyakorolták az algebrai kifejezésekkel végzett műveleteket. A feladatokat önállóan oldották meg adott időn belül, majd az eredmény azonnal ellenőrizhető volt a kivetítőn és a tanulói tableteken. A nehézséget okozó részeket azonban hagyományosan, élőszóban, közösen beszélték meg.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Bereczkiné Éber Ildikó