A Föld világnapja
A Föld napját minden évben április 22-én ünnepeljük, amellyel felhívhatjuk a figyelmet a Föld természeti környezetének megóvására. Ezen a napon különféle eseményeket rendeznek világszerte. Az eseményeket az Earth Day Network koordinálja. A napot 175 országban tartják, Magyarországon 1990 óta rendezik meg.
A Föld napja mozgalom egyik jelmondata: „Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”
Az ötletet John McConnell vetette fel 1969-ben egy UNESCO konferencián, San Franciscóban. A Föld napját első ízben 1970. március 21-én tartották, ami az északi féltekén a tavasz első napja.
Denis Hayes amerikai egyetemi hallgató március 22-én mozgalmat indított a Föld védelmében, és megalapította az Earth Day Network-ot (=Föld Napja Hálózat). Azóta az alternatív energiaforrások kutatója és szakértője lett. Már mozgalmának megindításakor több mint 25 millió amerikai állt mögé, ma pedig szinte az egész Földre kiterjed az általa kezdeményezett mozgalom. Ezernél több szervezet vesz részt benne.
A következő jelentős esemény a Föld Napja Nemzetközi Hírközpont megalakulása volt 1989-ben Kaliforniában, ettől kezdve havonta küldtek hírlevelet a világ minden országába, hogy sokféle akcióval ünnepeljék április 22-én a Föld napját az egész világon.
2018 kiemelt témája például a „műanyagmentes világ” volt. A 2024-es Föld napja témája a „Föld és a műanyag”. Ennek keretében az Earthday.org a műanyagtermelés 60%-os csökkentését indítványozta 2024-ig.
1990 óta minden évben erre a napra adja ki a washingtoni Worldwatch Institute éves jelentését a világ környezeti állapotáról „A világ helyzete” címmel.[1]
Ezen a napon fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak- és falutakarítást szerveznek civil szervezetek és helyi önkormányzatok, iskolák.
Előadásokat, fórumokat tartanak élőhelyünk, a Föld bolygó, és a rajta található élővilág védelme, óvása érdekében.
Iskolánkban az egyes évfolyamokon, osztályokban, csoportokban és szakköri foglalkozásokon a következőképpen emlékeztünk meg a Föld napjáról, 2025 áprilisában.
A természettudomány szakkör tagjai gyomtalanítással, iskolai udvar, kert gondozásával járultak hozzá környezetük szépítéséhez. Ezen kívül a Föld védelmével, óvásával kapcsolatos rövid filmek megtekintésére és azok megbeszélésére került sor a tantermi foglalkozásokon. Tudatosult bennük, hogy ezekkel az apró tettekkel, közvetlen környezetük gondozásával Földünk védelmét, egészséges fennmaradását segítik.
A tehetséggondozó és fejlesztőpedagógus kollégáink is megemlékeztek Földünk védelmének fontosságáról.
Mátyásné Adamik Ildikó fejlesztő foglalkozásainak témáiba beépítette a Föld megóvásával kapcsolatos gondolatokat:
Az 1. évfolyamosok Föld napja memóriajátékot játszottak, környezettudatossággal kapcsolatos piktogramokat számláltak. A másodikosokkal megnézték és elolvasták a "Fókuszban a papír" prezentációt, majd korábbi kézműves tevékenységek során keletkezett papírhulladékból húsvéti témájú mozaikot/kollázst készítettek. Néhányan környezettudatossággal kapcsolatos piktogramokat színeztek, számláltak. A harmadikosokkal a Vissza a Földhöz c. információs szöveget dolgozták fel, és a fenntarthatósággal, környezettel kapcsolatos kifejezésekhez keresték meg a megfelelő szómagyarázatokat.
A könyvtári foglalkozások, illetve szabadidős tevékenységek során is a környezettudatos gondolkodás felé irányítottuk a könyvtárlátogató gyerekek figyelmét a Földdel kapcsolatos olvasmányok, keresztrejtvények, kvízek megoldásával. Nagyon fontos, hogy minden tanuló számára természetessé váljon környezetének védelme, ápolása, és utasítson el mindenféle környezetszennyező- és pusztító magatartást, ha életét egészségesen szeretné leélni ezen a Föld nevű bolygón, ahová születtünk.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Zajáchné Panyi Ágnes