^Vissza a lap tetejére
Elérhetőség
Telefon: 66/515-573
e-mail:mezoberenyiiskola@gmail.com

  • 1 Márton-napi megemlékezés

    November 11-e a naptárban ősi idők óta a téli évnegyed kezdő napja, amikor nagy eszem-iszomot rendeztek, hogy a következő esztendőre is jó termés legyen. A Márton-napi libalakomáról szóló első írásos beszámoló 1171-ből származik. A régi időkben Szent Márton napja jelentette a paraszti év végét. Ekkor zárták le az éves gazdasági munkákat, s vette kezdetét a téli pihenő időszaka.
    Bővebben...
  • 2 Kulturális Napok Rajzpályázat

    Ebben a tanévben az alsó tagozatos tanulók a Kulturális Napok rendezvénysorozat keretén belül az „Olimpia és én” című rajzpályázaton vehettek részt. 2024. fontos sporteseménye volt a Párizsban megrendezett Olimpia. Iskolánk tanulói is figyelemmel követték a versenyeket, az éremátadókat és az olimpikonok köszöntését az Eiffel torony lábánál. A rajzaikban ezeket az élményeket adták vissza a gyerekek.
    Bővebben...
  • 3 Sportdélután a 2.c2 osztályban

    Vidám hangulatú családi sportdélutánon vettek részt iskolánk 2.c2 osztályos tanulói. Ez az esemény kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy a pedagógusok, szülők és gyerekek együtt vegyenek részt különféle sporttevékenységekben, így a szülők nemcsak passzív megfigyelőként voltak jelen, hanem aktív részesei voltak az eseményeknek.
    Bővebben...
  • 4 Koszorúzás

    Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Diákönkormányzata idei évben is megemlékezett Mezőberény város híres szülöttjéről, Orlai Petrics Somáról. Az emlékezés szavait tanulóink tolmácsolták élete fontosabb állomásainak felelevenítésével, illetve Petőfi Sándor a festőről írt versének szavalásával. Az emlékezést követően koszorúzásra került sor az iskola vezetősége, illetve az osztályok képviselői által.
    Bővebben...
  • 5 Mezőberényi Általános Iskola, Alapfokú Művészeti Iskola és Kollégium

    A Mezőberényi Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola fenntartója és működtetője a Gyulai Tankerületi Központ. Tevékenysége Mezőberény, Bélmegyer, Murony települések közigazgatási területére vonatkozik. Jelenleg a székhelyen és egy telephelyen látja el feladatait.
    Bővebben...

A Magyar népmese napja fejlesztő foglalkozáson

Ahogyan Csukás István is mondta a „mese örök”. A magyar népmese napját az alsó évfolyamos fejlesztő csoportokkal a bábterápia módszerének segítségével ünnepeltük meg. Célom elsősorban az volt, hogy ezen a napon megkülönböztetett tisztelettel forduljanak a tanulók a mesék felé. A foglalkozásokon elsőként a gyerekek által választott kedvenc magyar népmesét néztük meg, majd beszélgettünk a mesék csodás világáról.

Amint a bábok előkerültek a varázsdobozból, a gyerekek belső ösztönüktől vezérelve választották ki a nekik tetsző figurát. Játszva fejlődött a figyelmük, az emlékezetük, a fantáziájuk, a szókincsük, s megannyi képesség. Ami azonban a legfontosabb, hogy mindezt önfeledten, boldogan tették. Szinte észre sem vettük, hogy elröppent az óra.

A 3. d-s tanulókkal egy mesét is „írtunk” úgy, ahogyan a képzeletük szárnyra kapta őket, hiszen a bábok adottak voltak. No, de tudjuk, a mesében jelen van a játékosság, az igazságban való hit, a csoda öröme, a kaland szeretete.

Büszke vagyok rájuk nagyon azért, mert ezt az utánozhatatlan, spontán élményt adó utazást megélhettem velük.

 A képeket ide kattintva tekinthetik meg!

Kovács Annamária

fejlesztő pedagógus

A MI mesénk (amibe a sikerült beleszőni az Idősek és az Állatok világnapját is):

A gondoskodó állatok

Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy kislány, akit úgy hívtak, hogy Manci.

Manci nagyon szeretett az erdőben sétálni, játszani, mert imádta a természetet és az állatokat. Egy napon, amikor a patak partján ugrándozott a köveken, egyszer csak megcsúszott a kis cipője, és hupsz: elesett. Nagyon megütötte a fejét, és bizony-bizony, még vérzett is neki. Fájdalmában keservesen sírdogált egy nagy száraz farönkön üldögélve.

Meghallotta ezt Rudi, a róka. A fák mögül félve, de odasompolygott Manci mögé és megkérdezte:

  • Miért sírsz kislány?
  • Megütöttem a fejem, bibim is lett, látod? - válaszolta Manci, s megmutatta a csúnya sebet a fején Rudinak.
  • Menjünk el az orvoshoz. Elkísérlek - ajánlotta Rudi.

Ekkor a mi segítőkész rókafink megpróbálta megemelni Mancit, de sajnos nem bírta. Szerencsére épp arra járt Brúnó, a legjobb szimatú kutya a faluból. Brúnóval ketten sem tudták megemelni szegény Mancit, aki egyre csak sírt és sírt. Már majdnem a könnyei is elfogytak, amikor a bozót sűrűjéből előlépett a tányértalpú Medve apó. No persze Medve apó sem volt rest, azonnal a hátára kapta Mancit és elindultak az orvoshoz.

Mentek, mendegéltek, de egyszer csak rájuk sötétedett, s eltévedtek a nagy rengetegben. Nem volt mit tenniük, mindannyian bebújtak egy odvas fa üregébe, hogy reggelig ott pihenjenek. Már épp nyugovóra tértek, amikor Brúnó kutya szimatolni kezdett a levegőben.

  • Hm, idegen szagot érzek!- mondta fontoskodva és kimászott az üregből.

Körbe szaglászta az odvas fát, és nini, kit talált? Hát Sün Samut, aki épp az éjszakai őrjáratán volt.

  • Ki vagy te és mit csinálsz itt az éjszaka közepén?- kérdezte morcosan Brúnó, de morrantott is egyet.
  • Sün Samu vagyok. Ne egyél meg, ne bánts engem! Én csak egy kis elemózsiát kerestem. Tudod én éjszakai állat vagyok. És te mit csinálsz itt az erdő közepén?- válaszolt kissé megijedve Samu.

Brúnó elmesélte mi történt vele és az új barátaival. Samu pedig illedelmesen süniként megígérte, hogy segít nekik kijutni az erdőből és elvezeti őket a Doktor bácsi házához.

Reggel fel is kerekedett a kis csapat és sitty-sutty már a faluszéli orvosi rendelőben voltak. Mikor beléptek az asszisztens rájuk szólt:

  • Mindenki húzzon maszkot!
  • Maszkot????- lepődtek meg az állatok. – Az meg minek?

Ekkor lépett ki a rendelő ajtaján a Doktor bácsi, aki elmagyarázta nekik, hogy miért van szükség a maszkra és még fertőtlenítőt is fújt a kezükre.

Azután megvizsgálta Mancit. Még a lázát is megmérte. Amikor ellátta a sebét a kislánynak kiadta a feladatot a barátainak:

  • Brúnó! Te nagyon okos és bátor kutya vagy, ezért megkérlek vigyázz Mancira, amikor máskor az erdőben játszik! Rudi! Téged arra kérlek – mert biztos vagyok benne, hogy te nagyon precíz rókafiú vagy, hogy segíts Manci fején a kötözést lecserélni minden nap! Samukám! A te pici kezed a legmegfelelőbb arra, hogy a gyógyító kenőccsel bekend majd a sebet! Medve apó téged pedig arra kérlek, hogy vigyázz a barátaidra nagyon, mert az igaz barátság nagy kincs!

A kis csapat megköszönte a segítséget, megígérték, hogy mindent úgy tesznek, ahogyan az orvos mondta és boldogan battyogtak haza.

Ettől a naptól kezdve minden nap pontban délben találkoztak a patak partján és estig játszottak.

Ennyi volt, mese volt. Füle-farka benne volt! :)

. mai.mezobereny.hu