Határtalanul Erdélyben
A Mezőberényi Általános Iskola 7. évfolyamából 2022. május 25. és 29. között 45 tanuló 4 pedagógus kíséretében, a Határtalanul program keretében erdélyi kiránduláson vett részt. Célunk Erdély tájainak, történelmének, kultúrájának, lakóinak megismerése volt. Az utazást előkészítő foglalkozások előzték meg.
A határon átkelve, Nagyváradra érkeztünk. A városközpontban irodalom órát tartottunk, ahol Ady Endre és a város kapcsolata volt a téma. Megtekintettük az Ady Endre Múzeumot, az Emke kávéházat, ahol Ady Lédával ismerkedett meg, a Fekete Sas Palotát, a Szent László teret, a Holnap irodalmi társaság meghatározó alakjait ábrázoló szoborcsoportot. Elsétáltunk a nagyváradi várba is, amely vitathatatlanul az egyik legjelentősebb késő középkori építészeti műemlék Erdélyben. A Király-hágón az erdélyi csodálatos panoráma varázsolt el. Körösfőn a Református templomot látogattuk meg.
Másnap először a torockói Népművészeti Múzeumot, majd a Tordai sóbányát néztük meg, s ezután Erdély egyik legelképesztőbb természeti látványosságában, a Tordai-hasadékban sétáltunk.
Pénteken Gyergyószárhegyen megállva megnéztük a gyönyörű Lázár kastélyt. Güdüctelepen, az erdőben, helyi finomságokból összeállított falatozáson vettünk részt. Ezután Erdély legnevezetesebb természeti látnivalójához, a több száz méteres sziklafalak közt kanyargó Békás-szorosba vezetett az utunk. Miután kigyönyörködtük magunkat, és sétáltunk egyet a monumentális sziklák között, felkerestük a hegyomlás által keletkezett Gyilkos-tó környékét.
Szombaton koszorút helyeztünk el Farkaslakán Tamási Áron sírján, majd felkerestük a Tamási-emlékházat. Szejkefürdőn melátogattuk a Mini Erdély parkot, mely Szejkefürdő legújabb csodás látványossága, ahol szó szerint bejárhattuk Erdélyt. Innen átsétáltunk Orbán Balázs sírjához, melyhez székelykapuk során át gyalogoltunk fel a hegyoldalba. A Madarasi-Hargita lábától traktorral vittek fel bennünket a menedékházhoz, innen gyalog folytattuk utunkat az 1801 méter magasan lévő csúcsig. Este táncos-zenés mulatságon vettünk részt a Boróka néptáncegyüttes jóvoltából.
Utolsó nap, hazafelé tartva, megálltunk Szovátán, ahol a heliotermikus Medve-tónál sétáltunk.
Az 5 nap alatt megtapasztaltuk, hogy az erdélyi magyarok mennyire büszkék magyarságukra, mennyire óvják hagyományaikat, milyen összetartók, vendégszeretők.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Ancsinné Francziszky Klára
projektvezető, tanár