Tollfosztás
A tollfosztás az asszonyok és a lányok társas munkája volt. A Zala megyei Botfán még most is elevenen él ez a hagyomány. A tollfosztás, mint a többi kaláka jellegű munka (pl. csigapödrés, kukoricafosztás stb.), egyúttal a közös szórakozás alkalmát is jelenti. A tollfosztóban énekeltek, beszélgettek egymással az emberek a munka végzése közben.
A libákat évente kétszer, májusban és augusztusban megtépték. A tollat zsákban a padlásra tették száradni. Ezzel tömték ki a díszpárnákat, készítettek dunyhát, paplant, párnát. Sötét, téli estéken novembertől februárig beosztották, hogy mikor, kihez mennek tollat fosztani.
December 5-én a bélmegyeri alsó tagozatos gyerekek ezzel a régi, falusi tevékenységgel ismerkedtek. A tollat egy idős házaspártól kaptuk, akiknél a kacsa- és libatépésnek voltunk részesei. A foglalkozást egy tollfosztásról szóló filmvetítéssel kezdtük. A látottak szerint minden egyes tollszárról lehúztuk a pelyhet. Külön kupacokat alkotott a hulladék és a tollpehely. A finom pihéből technika órán kis baba párnát készítünk. A jó hangulatú tevékenységnek néhány tapasztalt nagymama is részese volt.
Köszönöm a gyerekeknek és a felnőtteknek e nem mindennapi együttlétet.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Simon Anna