Pályaorientációs nap az alsó tagozaton
A pályaorientációs napon az alsó tagozatos osztályok különböző szakmákkal ismerkedtek: voltak, akik étteremben voltak, mások a piacra, a tűzoltóságra, pékségbe, kertészetbe, állatorvosi rendelőbe, gumiszervízbe vagy nyílászáró készítő műhelybe mentek.
Olyanok is voltak, akik osztálykeretben, játékos formában ismerkedtek a különböző szakmákkal, mesterségekkel.
Sok tudással, tapasztalattal lettek gazdagabbak tanulóink, amelyek reményeink szerint a pályaválasztás idején segítséget nyújtanak nekik majd a döntésben.
1.c 1
A pályaorientációs nap keretein belül a 1.c 1. osztály a Tópart Vendéglőbe látogatott el, ahol két szakmáról is valós képet kaphattak a tanulók. Beleláthattunk a felszolgálók munkájába, hiszen csoportokban asztalokat terítettünk meg, a gyerekek egy kis elméleti oktatás után önállóan vitték a poharakat, evőeszközöket, tányérokat a saját asztalukhoz.
A másik szakma a szakácsok munkája volt, bepillanthattunk a konyhába és a raktárba is. Végül pedig a megterített asztalainknál jóízűen elfogyasztottunk egy- két szelet pizzát.
Rendkívül sikeres napnak bizonyult, aminek a végén még volt egy kis időnk a felhőtlen kikapcsolódásra, játékra is a közeli játszótéren. Nagyon jól éreztük magunkat és a délelőtt végére több tanuló is érdeklődéssel fordult a pincér és szakács szakmák felé….
Tartalmas napunk elérte a célját!
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
1.c 2
A napot az Önkéntes Tűzoltó Egyesületnél kezdtük, ahol sok hasznos információval lettünk gazdagabbak. Többek között azt is megtudtuk, hogy mi a teendőnk egy esetleges lakástűz esetén.
Visszaérve az iskolába a régi idők foglalkozásairól beszélgettünk, majd a kukoricacsőről leszedtük a bajuszt és a csuhét, és lemorzsoltuk a csutkáról a kukoricaszemeket. Ennek kapcsán beszélgettünk a növénytermesztés és az állattartás fontosságáról, valamint az őszi munkálatok kapcsán a népmesék eredetéről is.
A napot puzzle kirakásával zártuk. A sok kis darab puzzleból különböző foglalkozásokat raktunk ki, és ezekről beszélgettünk.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
1.d
Az 1.d osztály egy sétát tett a piacon, ismerkedtek a gyümölcsökkel, zöldségekkel, különböző termékekkel és az árusok munkáját figyelték meg.
Az iskolába visszatérve beszélgettünk a látottakról.
Gyurmából kialakítottuk a piacot, majd eljátszottuk a vásárlást. Ez nagyon tetszett a gyerekeknek.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
2.c
A 2.c osztályban idén a különböző szakmák megismerésére irányult a fő hangsúlyt. Különbséget tettek szellemi és fizikai erőt igénylő munkák között. Megismerték a különböző mesterségek munkaeszközeit, csoportosítottak, kirakóztak, activityztek, legóztak.
Zárásként a gyerekek megállapították, hogy ha megnőnek, jó szakemberek szeretnének lenni, nem pedig kontárok, mint Mekk Elek.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
2.d
A pályaorientációs napot az iskolában kezdtük, ahol az interaktív feladatokon keresztül megismerkedtek a gyerekek a különböző foglalkozásokkal. Találós kérdéseken keresztül ismételték át, melyik foglalkozáshoz milyen eszközöket használnak. Ezután a Mezőberény Város Önkormányzatának kertészetébe látogattunk el, ahol megnézhettük az őszi utómunkálatokat, valamint megtanulhattuk, hogyan készítik fel az évelő virágokat a teleltetésre.
A nagy séta fáradalmait a játszótéren pihentük ki:)
Tartalmas, szép napot tölthettünk el közösen a gyerekekkel.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
3.a, 3.a-c
A 3.a és a 3.a-c osztály Csák László műanyag nyílászárókat gyártó cégéhez látogatott el. Az iskolában ismerkedve a témával egy kisfilmet néztek meg a gyerekek. Majd kerékpárral, illetve sétálva indultak a mezőberényi telephelyű céghez, ahol részletesen bemutatták a különböző munkafolyamatokat, a gyártás során használt gépeket, azok működését. Egy-egy munkadarabot kézbe is lehetett venni.
Végül megnézhették a már elkészült ajtókat, ablakokat, redőnyt és szúnyoghálót is.
Megköszönve, hogy fogadtak bennünket és betekinthetünk a gyártási folyamatokba, visszaindultunk az iskolába.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
3.c
A 3.c osztály első állomása a piacon volt, ahol a gyerekek vásároltak a gyümölcsökből. Ők választották ki, melyik almát, szilvát, szőlőt és körtét szeretnék megvenni. A második állomás a Madarász gumiszervíz volt. Az ott dolgozó szerelők elmagyarázták a modern gépek működését, és a gyakorlatban is megmutatták, hogyan dolgoznak velük. Köszönjük szépen Madarászné Zsuzsikának a patronálást. Az iskolába visszaérkezve a gyerekek feldarabolták a gyümölcsöket és jóízűen elfogyasztották a belőle készült salátát.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
4.a-c
Az osztály a délelőtt első felében játékos feladatlapokon keresztül ismerkedett meg érdekes és ritka foglalkozásokkal, mint pl. a geológus, a vulkanológus, a parfümőr vagy a dietetikus. Ezután dr. Kreisz Ágnes állatorvosi rendelőjébe látogattak el, ahol körbenézhettek, és az asszisztens egyik kutyusának segítségével egy valódi vizsgálat részesei is lehettek.
Később az udvaron a gyerekek labdázhattak a kutyákkal, ami a délelőtt egyik csúcspontja volt. A végére az is kiderült, hogy van közöttük olyan gyermek, aki felnőtt korában állatorvos szeretne majd lenni.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
4.d
A Sziráczki Sütőüzembe látogattunk el. Megfigyeltük a kenyér és a péksütemények készítésének folyamatát, azt, amit már korábbi olvasmányaink során megbeszéltük. Majd a készterméket meg is kóstolhattunk az iskolába visszatérve.
Ezt követően a foglalkozások és szakmák köré építettük játékainkat. Gyűjtöttünk foglalkozások neveit, találós kérdéseket fejtettünk meg. Kisfilmeket is néztünk a régi mesterségekről.
Köszönjük a pékségnek a lehetőséget és természetesen a kóstolást is!
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Bélmegyer
Október 10-én a bélmegyeri tanulók az iskolabusszal Mezőberénybe utaztak. Először a Sziráczki Sütőüzemet látogatták meg. Megismerkedtek a kenyér és a péksütemények készítésének munkafolyamatával. Figyelemmel kísérték a dagasztást, a nyújtást, a fánkok és bucik gömbölyítését, kakaós kalács fonását, croissant csavarását, csokis kocka hajtogatását, tepertős pogácsa szaggatását, sajtos rúd darabolását. Látták a margaréta édes sütemény töltését, a kenyér sütőbe helyezését, zsemlék sütőből történő kiszedését. Bepillantottak a kenyérzsemle készítésbe és az elkészült termékek raktározásába. Egy kedves péktől kapott alapanyagot a gyerekek boldogan formázták és örömmel vitték haza, hogy otthon megsüthessék. A pékségben töltött másfél óra gyorsan elrepült. Elköszönéskor sok-sok frissen sült pogácsával és rengeteg új ismerettel távoztak.
A második látnivaló a Gábor bácsi kertészete volt. Ide a 2. d osztállyal indultak. Érkezés után az egyik üvegházban szemügyre vették a növényszaporítás kellékeit: a tőzeget, különböző méretű cserepeket és ládákat. A tanulók kézbe vehették a gyors párolgást akadályozó perlitet, melyet a virágföld közé kevernek. Az üvegházból kiérve fagyalok, leanderek, levendulák, díszkáposzták, margaréták, sárga-kék-fehér árvácskák sokaságával találkoztak. Bepillantottak az üvegházak fűtését szolgáló kazánházba is. A gyerekek a séta végeztével szárított levendulát kaptak, melyet illatzsákba fognak tömni.
Köszönjük minden érintettnek a kedvességet, a segítőkészséget, az együttműködést, mely hozzájárult a mai program sikerességéhez.