Kirándulás Egerbe
Április 6-án a bélmegyeri kisiskolások tanulmányi kiránduláson vettek részt az 53 000 lakosú Egerben. Először az Egri Líceumban nézelődtünk. A Csillagvizsgáló és Tudományos Élményközpont kiállításai számos érdekességgel szolgáltak. A Csillagászati Múzeumban szemügyre vettük a távcsöveket, csillagászati eszközöket és a különleges ágyús napórát, mely kis durranással jelezte a delet. Itt jelölte ki Hell Miksa, magyar születésű bécsi csillagász az egri meridiánt (délkört), melyet a Csillagda padlóján carrarai fehér márványból rakatott ki. A Varázsteremben fizikai kísérleteket végeztünk, ahol a gyerekek önfeledten szórakoztak. A legérdekesebb látnivaló a csillagvizsgáló legfelső, 9. szintjén található. A Camera Obscura által létesített kép egy fehér asztallapra vetítődik ki, mely megmutatja, hogy abban a pillanatban mi történik a városban. A Hell Miksa által tervezett optikai eszköz elvarázsolta a látogatókat.
A város felfedezését az ország 2. legnagyobb templomában, az Eszterházy Károly egri püspök által megálmodott bazilikában folytattuk. Az Eszterházy térről a Gárdonyi-házba mentünk. A dolgozószobában megtekintettük az író 10 000 kötetes könyvtárát, pipatóriumát, személyes tárgyait. Meggyőződtünk arról, hogy az egri remete íróasztala fölött a szobának üveg teteje van, hiszen az ablakok spalettái mindig zárva voltak.
Innen utunk Dobó István várához vitt. A várkapitány, a katonák és az egri nők hősiességének köszönhetően 1552-ben a hatalmas túlerőben lévő törököknek nem sikerült elfoglalni Eger várát. 1596-ban mégis török kézre került, mert hiányzott a védőkből az elszántság, az önfeláldozó hősiesség. A Panoptikumban betekintést nyertük az Egri csillagok világába. Az 59 évesen elhunyt Gárdonyi Gézára a Bebek-bástyában lévő sírjánál emlékeztünk.
Utolsóként a Kopcsik Marcipániumot néztük meg. Kopcsik Lajos cukrászati artisztikával foglalkozott. A múzeumban minden kiállított tárgy cukortésztából (cukor és tojásfehérje) készült. A tárlát szemet gyönyörködtető.
A nap programjának zárásaként fagyiztunk és fotóztunk a Dobó téren. A tér Eger legegységesebb és legzártabb tere, ahol 9 utcácska fut össze. ”Végvári harcosok” és Dobó István szobra díszíti.
A csodálatos nap sok élménnyel gazdagított bennünket. A tartalmas és érdekes programon mindannyian jól éreztük magunkat.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Simon Anna