A MAGYAR NYELV NAPJA
„Meleg szeretettel függj a hon nyelvén! – mert haza, nemzet és nyelv, három
egymástól válhatatlan dolog; s ki ez utolsóért nem buzog,
a két elsőért áldozatokra kész lenni nehezen fog.
(Kölcsey Ferenc)
A magyar nyelv napja, nemzeti kultúránk legfiatalabb ünnepe.
2011. szeptember 26-án a Magyar Köztársaság Országgyűlése november 13-át a magyar nyelv napjává nyilvánította. Miért november 13-át? Azért, mert november 13. az anyanyelvünket államnyelvvé tevő 1844. évi II. törvénycikk elfogadásának időpontja.
Mit is jelent nekünk a magyar nyelv? Foglalkozások keretén belül a 8. évfolyamos tanulókkal erre kerestük a válaszokat, s igyekeztünk felkutatni sok érdekességet eme jeles nap alkalmából.
A közös beszélgetések során a következő megállapításokat tettük:
Hogyan és mit kell ma tenni a nyelvért?
Tanulni és ápolni. Igyekezni a szép, érthető, kifejező, tartalmas beszédre, írásban a helyesírási szabályok betartására.
Sok érdekes feladatot, játékot próbáltunk ki, pl.: térképeket kerestünk nyelvjárásokhoz, valamint fotókat a nyelvművelés és a nyelvtudomány jeles alakjairól, nyelvi rejtvényeket és szóláncokat készítettünk interaktívan. Igyekeztünk megmutatni, hogy édes, szép anyanyelvünket mennyire teszi árnyalttá, izgalmassá, olykor szinte megfejthetetlenné a számtalan szólás, közmondás, találós kérdés. Megemlékeztünk a nyelvújítási mozgalom vezéréről, Kazinczy Ferencről is.
A foglalkozások végén a humor sem maradhatott ki: nyelvtörő-versenyt rendeztünk.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Kovács Annamária