Színházban Meseházban jártunk Bélmegyer
Ebben a tanévben is bérletünk van a békéscsabai Jókai Színházba. A széttáncolt cipellők című zenés mesejátékot láttuk Szalma Dorotty rendezésében. A koreográfiát Marko E. Weigert , a díszletet és a jelmezt Udo Herbster tervezte, a zenét Gulyás Levente szerezte.
http://jokaiszinhaz.hu/a-szettancolt-cipellok-kepek
A király mérgelődik, az ország kasszája üres. Szófogadatlan leánya mégis minden éjjel tönkretesz egy pár cipellőt. Semmi sem tudja megakadályozni a hercegnőt, hogy eltűnjön egy elvarázsolt világba, zenére mozgassa a lábait, nagy lyukakat ejtvén cipőin. Egy cipész elhatározza, hogy véget vet a tönkretett cipőhalmaz növekedésének, és követi a lányt az álomvilágba.
Nagyszerű előadást láthattunk. A zene , a díszletek, a színészek játéka elvarázsoltak bennünket.
A színház után nem véletlenül a Meseházba vitt az utunk.
Népmeséinket szeptember végén, Benedek Elek születése napján ünnepeljük. Schéner Mihály gyűjteményes kiállítását tekintettük meg először. A nagy tehetségű művész által megálmodott Meseházban sajátos népi ihletésű mesevilág tárult elénk.
"Végtelenül zavaros, romlásban lévő világunkban a legnagyobb veszély az ártatlan és tiszta gyermeket fenyegeti. Szeretném őket kicsiny lélekvesztőmön biztos helyre vinni, míg leapad a piszkos ár. Szeretném őket megőrizni ártatlanságukban és játékosságukban, mert a játékosság a szellem indázó, csapongó, égig érő fája. Ha jól alakítjuk, felér Istenig, s fürge gyermekként ezen majd mi is átugorhatunk a mennybe." Schéner Mihály
A"Fabulatóriumban" gyönyörű díszítésű kerek asztal, mögötte a mesélő széke található, amelynek támláját Szent István uralja. Virágból, szűrrátét motívumból, stilizált formákból álmodott palástban várja a mesemondót. A meséknek kortól függetlenül helye van az életünkben. Aki elfelejtette, hogy felnőttként is szüksége van a mesékre, a gyerekekért újra előveszi, megéli a varázslatot, talán vissza is talál hozzá.
Először a Meseház munkatársa mesélt a gyerekeknek a mesélő székből, majd a kezdeti visszahúzódás után tanulóink vették elő tarsolyukból az általuk ismert meséket, örvendeztették meg társaikat, tanítóikat, vendéglátóinkat. A mesemondó és hallgatósága között szoros, alkotó kapcsolat teremtődött, ebben éledt újjá a mesebeszéd. Csodálatos élmény volt!
A Napsugár Bábegyüttes kiállításának megtekintésével folytattuk. A műsoruk bábuinak tervezője és készítője több évtizeden át Lenkefi Konrád bábművész volt. Halála után fia vette át a bábtervezés és készítés feladatát.
Ványai János hajdani békéscsabai fazekasmester hagyatékából állt össze a fazekasműhely.
Régi hagyományokat idéz ez a műhely, megtalálhatóak az egykori szerszámok, eszközök, a megkopott korong, az agyagőrlő. Különlegességét az adja, hogy még ma is élő.
Köszönjük a Meseház munkatársainak, hogy lehetővé tették a betekintést a mesék világába, azt, hogy méltóképpen ünnepelhettük a MAGYAR NÉPMESE NAPJÁT.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Dánné Galina Klára
Tagintézmény-vezető