Tisza-tavi Ökocentrum BÉLMEGYER
Őszi tanulmányi kirándulásunk szervesen kapcsolódott a környezetvédelmi projektünkhöz.
A Tisza-tó a Hortobágyi Nemzeti Park negyedik bemutató területe, 1999 óta az UNESCO Világörökség része. Számtalan sziget, holtág, és sekély kis csatorna váltja egymást a hatalmas, nyílt vízterületekkel, jellegzetes, úgynevezett mozaikos tájat formálva.
A poroszlói Tisza-tavi Ökocentrum , igazi látványosság. Felszálló madárra hasonlít a központi épülete. Bemutatja a Tisza-tó, Magyarország második legnagyobb tavának gazdag élővilágát és a Tisza-völgy természeti kincseit tárja elénk.
Idegenvezetőnkkel először a főépület földszintjén található ÉJSZAKAI ERDŐ- kiállításon a nappalból az éjszakába léptünk. Teliholdat szimbolizáló fényben tekinthettük meg a látványos terráriumokban élő különleges állatokat. Valamennyien aktívak, hiszen itt a napszakok "megfordultak". A terráriumok mellett a földszinti kiállítótér része egy hatalmas méretű "járható" műholdas Tisza-tó térkép, amely madártávlatból mutatja be a térséget. A kiállítótér járófelületei több helyen üvegből készültek, a letekintőkön keresztül az óriásakváriumokban zajló életet felülről szemlélhettük meg. Testközelből ismerhettük meg a hazánkban őshonos élőlényeket Európa legnagyobb akváriumrendszerében. A víz alatti alagútban sétálva nyerhettünk bepillantást olyan különleges halfajták életébe, mint az óriási méretű viza. Az akváriumrendszer vidám lakói a vidrák is. Látványetetés során találkozhattunk velük és közelről figyelhettük meg viselkedésüket, ügyességüket. A kilátóteraszról lélegzetelállító panoráma nyílt Poroszló településre és a környező tájra. Az egyik irányban a Tisza-tó, a másik irányban a Bükk és Mátra vonulatai látszanak tiszta időben.
Megnéztük a szitakötő házat, a hagyományőrző baromfiudvart.
A délutáni helyszínünk Tiszaörvény volt. Túravezetéssel részt vettünk a Tiszavirág Ártéri Sétaúton és Tanösvény látogatáson. A sétautat csónakkal közelítettük meg. Megismerkedhettek tanulóink a terület növény- és állatvilágával, a gyékény- és kosárfonás rejtelmeivel, a teknővájás mesterségével. Közben természetismereti játékon vettek részt, melyen derekasan helyt álltak. Majd a kalandos révhajózás következett, melyen a Tisza-tó védett értékeinek bemutatására került sor. Alkalom nyílt a vadvízi világ növényeinek madarainak tanulmányozására.
Köszönjük az Ökocentrum képviselőjének és a túravezetőnek a szakszerű, a gyermekek életkori sajátosságaihoz igazodó vezetést. Nagyon sok új ismeretre tettek szert tanulóink. Felejthetetlen, élményekkel teli napot tudhatunk magunk mögött.
A képeket ide kattintva tekinthetik meg!
Dánné Galina Klára
Tagintézmény-vezető